En dator och två händer

Gymnasieskolorna och vuxenutbildningen stänger och övergår till distansundervisning

Kungsbacka kommun följer Folkhälsomyndighetens och regeringens rekommendationer kring det nya coronaviruset covid-19. Därför kommer gymnasieskolorna och all vuxenutbildning att stängas och övergå till distansundervisning från och med onsdagen den 18 mars.

För de elever som är på plats på tisdagen fortgår undervisningen under eftermiddagen den 17 mars enligt schema.

Elever har fått information om att  tänka på att ta med sig all utrustning hem, till exempel böcker, dator med mera så att de kan studera hemma. De elever som inte är i skolan idag är välkomna att hämta material under eftermiddagen och imorgon onsdag.

För de elever som är på plats på tisdagen fortgår undervisningen under eftermiddagen den 17 mars enligt schema.

Elever har fått information om att  tänka på att ta med sig alla utrustning hem, till exempel böcker, dator med mera så att de kan att studera hemma. De elever som inte är i skolan idag är välkomna att hämta material under eftermiddagen och imorgon onsdag.