Bygg- och anläggningsprogrammet har levererat bodar

Eleverna i årskurs 3 på Bygg- och anläggningsprogrammet har byggt bodar som gått att beställa. I förra veckan levererades de första förråden.

- Vi annonserade i höstas och fick in fem beställningar på förråd. Responsen har varit stor och vi har redan fått in nya beställningar inför nästa läsår, säger Per Wahlström, lärare på Bygg- och anläggningsprogrammet. 

Bodarna har en yta på 3 kvm och kostnaden för beställaren har varit detsamma som för det material som använts. 

- Programmet har även byggt stommen till ett Attefallshus på 30 kvm. Det huset ska vi ut och montera med de elever som läser kursen elementmontering så snart de är tillbaka från sina arbetsplatsförlagda praktik, säger Per. 

Till hösten ska programmet bygga nya bodar. Dessa kommer att levereras under våren 2021. Är du intresserad, kontakta;

Per Wahström
0300-83 32 09
per.wahlstrom@kungsbacka.se