Inled julfirandet med estetelevernas julshow

På fredag är det premiär för Estetiska programmets julshow på Aranäsgymnasiet. Men i år blir det annorlunda - på grund av pandemin med coronaviruset blir årets föreställning digital.

- Musikeleverna i årskurs 3 har under hösten jobbat med årets digitala julshow. Eleverna har tränat på låtar och stämmor, skapat och övat på koreografier, spelat in musik och sång. Nu är slutresultatet här och vi är så stolta och glada över att kunna presentera Estetiska programmets Julshow 2020, digitalt och på en plattform nära dig! Vi lägger ut den på våra sociala medier fredagen den 18 december, 100% jul-extravaganza utlovas, säger Malin Lönroth, musiklärare på Estetiska programmet. 

Lyssna när esteteleverna Emelie Mård, Nikolina Böhnke, Albin Kerstell och Filip Da Silva Larsson berättar om årets show.