En vit tårta Människor

Teknikelever avslutade läsåret med ceremoni

Dagen före studenten firades högtidligt för tekniktreorna med årets Teknikcollegeceremoni.

Tal, tårta och utmärkelser stod på agendan, årets branschtalare var Annika Hedeblom, grundare och delägare av Kaka arkitekter.

Rektorn för Teknikprogrammet, Sofia Rådström, hade svårt att hålla tårarna tillbaka när hon läste upp motiveringar och vinnare av årets utmärkelser inom kategorier som årets teknikelev, årets gymnasiearbete och årets stjärna. Även årets teknikvetare, årets samhällsbyggare och årets designelev uppmärksammades utifrån föredömliga insatser inom programmets inriktningar. 

Teknikcollege är Sveriges största samverkansplattform för industrins kompetensförsörjning och en kvalitetsstämpel på utbildningar. Teknikcollege ska skapa rätt förutsättningar för industri, samhälle och individ att utvecklas i takt med förändringar i omvärlden.