Gamla hus Gammal by

Collaboration projects for IB-students

On Monday 4th of June, students from the International Baccalaureate programme did collaboration projects in Äskhult hamlet in Fjärås.

A student reflected: "I have learned new things about Swedish history and how some people used to live, work and do their daily chores. We had to do tasks that required collaboration and talking to others, which resulted in a conversation with new people. It was a beautiful nature, very interesting to see and explore. 

Samverka mellan årkurser

Anneli Lundström, lärare på IB-programmet, berättar att bakgrunden till besöket i Äskhults by var att samverka mellan årskurserna inom IB-ämnen som CAS (Creativity Action and Service), Biology, TOK (Theory of Knowledge) och History. 

- Förutom övningar och gruppuppgifter i ämnena fick eleverna också lyssna på en guidning på svenska samt skriva en dagboksintroduktion. Besöket på Äskhult var utbildande men också en fin upplevelse i naturskön miljö, säger Anneli.