","author":" ","author":" ","author":"

Gymnasieelever på språkresa

Just nu befinner sig elever som läser franska som individuellt val i Frankrike på språkresa. Målet med resan är att lära känna kulturen men självklart också att prata mycket franska.

Utbytet med skolan Lycée st Joseph i den franska byn Thones äger rum vartannat år. I år är det två träffar inplanerade. Den första träffen sker nu i mars och i augusti, lagom till skolstarten, kommer de franska eleverna till Sverige. 

Under studieresan får de svenska eleverna ta del av undervisningen i den franska skolan. På programmet står bland annat besök i staden Annecy och skidåkning med de franska vännerna. Helgen spenderar eleverna med sina utbytesfamiljer.

Alla elever på Aranäsgymnasiet och Elof Lindälvs gymnasium som läser franska steg 3 och 4 har möjlighet att skriva en ansökan om att åka med på språkresa. Om det är fler elever som är intresserade än vad det finns platser avgör lotten vem som får åka. Det brukar oftast vara så att de elever som har läst språket längst prioriteras.