Två människor

Henrik är Aranäsgymnasiets nya skolambassadör för EU

Henrik Olausson är lärare i samhällskunskap på Aranäsgymnasiet. I fredags blev han utsedd till skolambassadör för EU.

I samband med utnämningen mottog Henrik ett diplom från Sveriges Gymnasie- och kunskapslyftsminister Anna Ekström. 

Ska inspirera kollegor

Henriks uppgift som ambassadör är att stötta och inspirera kollegor i arbetet med att undervisa om EU och Europa. Utbildningen till skolambassadör har genomförts tillsammans med UHR, EU-kommissionen, Europaparlamentet och Regeringen.

- En fantastiskt bra utbildning som skapat nya möjligheter till fortsatta spännande projekt inom området EU och den europeiska dimensionen. Det är viktigt att eleverna får kunskap om vad vårt europeiska medborgarskap innebär samt vilka möjligheter man har för att forma framtidens Europa, säger Henrik. 

Ambassadörsskola 2019?

Aranäsgymnasiet har också lämnat in en ansökan om att bli ambassadörsskola för EU, EPAS 2019. Om ansökan blir godkänd kommer detta ytterligare att öka kunskapen om Europa och europeisk parlamentarisk demokrati hos ungdomarna på gymnasieskolan.