Presentationer av lekparksprototyper

Ann-Kristin Jonsson från Teknikprogrammet och Johan Rissel från Samhällsprogrammet har styrt skutan när de båda programmen arbetat med ett verkligt projekt.

Uppdraget har gått ut på att hjälpa Onsala båt- och sjöfartsmuseum med förarbete och idéer till en lekplats. Samhällseleverna har gjort marknadsundersökningar och Teknikeleverna har med ordentligt förarbete arbetat fram varsin prototyp av lekplatsen som ska vara i form av ett skepp. Eleverna har inkluderat aspekter som miljö, säkerhetsfrågor, budget och inte minst att det ska kunna vara genomförbart i praktiken.

Presentationerna ägde rum inne på Kungsbacka teater i måndags och mottogs hjärtligt av representanterna från museet. Detta är bara startskottet för hur de nu ska bygga vidare på idéerna.

 

Text och foto: Lisa Vesterberg